Zastawa porcelanowa

Zdecydowanie można stwierdzić, że zastawa porcelanowa to jeden z najbardziej wartościowych produktów, który posiadamy w swoim domu. Każdemu człowiekowi towarzyszy od wielu lat, niezależnie od jej jakości, aczkolwiek znaczna większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki jest jej początek.

Azja prekursorem porcelany

Początków należy dopatrywać się w kraju chińskim, bo to właśnie tam powstawały pierwsze zastawy. Tak naprawdę już w II wieku p.n.e. zaczęto tworzyć pierwsze masy porcelanowe, jednak VI wiek n.e. to prawdziwy przełom, bowiem te już zaczęły przypominać dzieła, które produkowane są do dziś. Turyści nie mogli się temu nadziwić. Popularność porcelany rosła, aż z czasem zaczęto ją transportować. Na początek do Japonii, gdzie aż do dziś panuje zwyczaj picia herbaty. Dopiero następne stulecia to podróż do Europy, a to za sprawą Marco Polo. To jemu zawdzięcza się tę wzmiankę o powstaniu porcelany, chociaż Chińczycy starali się jej strzec jak najpilniej. Nie udało się.

Zastawy porcelanowe w Polsce

Do naszego kraju porcelana trafiła dosyć późno, bo pod koniec XVIII wieku. Pierwsza fabryka powstała z pomysłu Józefa Czartoryskiego i w 1784 roku pojawiły się pierwsze produkty. Ich posiadanie w tamtych czasach świadczyło o wielkim bogactwie, bowiem zazwyczaj to ludzie bogaci mogli korzystać z porcelany. Używano wtedy niemal wszystkich możliwych elementów zastawy stołowej, stąd też cały stół nieraz był zastawiony przez tego typu elementy.

W tamtym czasie nie było producentów, nie znano metodyki pisania nazw, dlatego produkty były bardzo starannie zdobione. Mogły przedstawiać różnego rodzaju motywy od zwierząt, przez rośliny aż do konkretnych postaci. Oczywiście nie były one tak idealnie wyrobione, kształtem mogły przypominać rzeźby, aczkolwiek wszystko dopiero się rozwijało, w naszym kraju były to początki twórczości, większość technologii używanych dzisiaj nie była wówczas ludziom znana.

Porcelana dzisiaj

Obecnie w czasie posiłku rzadko używa się zdobionej porcelany. U większości osób można spotkać zastawę koloru białego wraz z nazwą producenta. Przeróżne piękne zdobienia można obecnie spotkać, jednak są to raczej elementy typu filiżanki czy też dzbanki do kawy, czy herbaty. Takie twory można spotkań w sklepie internetowym Indelo. Wszystko tak naprawdę zależy od gustu danego klienta i jego indywidualnych potrzeb. Możliwości na tej stronie internetowej są naprawdę duże i każdy może nabyć taką zastawę, z której będzie w pełni zadowolony. Nie tylko będzie przyjemnie się jadło, ale będzie również cieszyć oko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here