ile kosztuje bursztyn

Bursztyn jest często nazywany „bałtyckim złotem” i nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza że ceny jakie osiąga ta kopalna żywica sięgają kilkudziesięciu złotych za kilogram w skupie, a przetworzone główne w biżuterii kosztują też niemało.
Nad Bałtykiem po każdym sztormie panuje swoista gorączka złota – bursztynowego złota, mieszkańcy nadbałtyckich miejscowości, ale także turyści ruszają na plażę i poszukują wyrzuconego przez morze jantaru. Jednak okazy odnalezione na plaży nie dadzą nam aż tak wysokich zarobków jakby się mogło wydawać, jednak pomarzyć o wielki okazie zawsze można, co dodaje całym poszukiwaniom dreszczyku emocji.

Ludzie często pytają ile kosztuje bursztyn?

Cena jest uzależniona od klasyfikacji zebranej kopaliny, a mianowicie od jej wielkości. Im większe kawałki bursztynu tym cena jest wyższa – największe okazy, takie powyżej 200 g można sprzedać za 20 tys. PLN za kilogram (kilogram jest miarą w jakiej określa się cenę tego popularnego w jubilerstwie kruszcu). Im mniejsze kawałki bursztynu pokażemy w skupie, tym cena za kilogram będzie mniejsza – nawet tylko do 200-300 PLN za kilogram.

biżuteria z bursztynu

Niestety właśnie takich okazów najwięcej na polskich plażach i na polskim nabrzeżu, bo należy pamiętać, że wytrawni poszukiwacze nie czekają aż bursztyn wypłynie na suchy ląd, a poszukują go jeszcze w wodach Bałtyku. Należy też wiedzieć o tym, że oprócz wielkości bursztynu liczy się też występowanie w nim inkluzji, czyli zatopionych owadów – wtedy cena takiego okazu znacznie wzrasta. Odnalezienie więc przez poszukiwacza dużego okazu z inkluzją jest wielce pożądane, gdyż można na nim wiele zarobić.

Bursztyn osiąga wysokie ceny rynkowe ze względu na to, że jako naturalny rzadko występuje w środowisku, a jest cenny dla jubilerów, gdyż stanowi wspaniały dodatek do srebrnej czy złotej biżuterii. Jego różnorodność sprawia, że w zależności od koloru i przejrzystości komponuje się w różnych aranżacjach jubilerskich. Bałtyckie pokłady tej kopaliny są jednymi z większych na świecie, ale też najstarszych eksploatowanych znanych ludzkości. Bursztyn pozyskiwany w naszym kraju to odmiana – bursztyn bałtycki pochodzący najprawdopodobniej od drzew z rodziny sosnowych lub modrzewiowych, więc iglastych (w niektórych miejscach świata jest też dostępny bursztyn pochodzących z drzew liściastych).

Ile kosztuje bursztyn?

Dla osób, które zajmują się pozyskiwaniem bursztynu to ważne pytanie, gdyż udany sezon trwający od jesieni do wiosny nie jest długi, a wydobycie kopaliny jest uzależnione od pogody, głownie od ilości sztormów im silniejszy sztorm można spodziewać się większej ilości wyrzuconego bursztynu. Osoby, które przeszukują plaże i dno Bałtyku pozyskują bursztyn w sposób legalny, więc amatorów dodatkowego zarobku, który często wynika z przyjemności przebywania na plaży i poszukiwań nie jest mało.

bursztyn

Obecnie na bursztyn zaczął otwierać się też rynek chiński, który jest bardzo chłonny i ceny kopaliny mogę wzrosnąć dzięki ogromnemu zainteresowaniu Chińczyków wyrobami ekskluzywnymi zawierającymi tę kopalinę. Polskie firmy jubilerskie zaczynają otwierać coraz więcej punktów sprzedaży w Państwie Środka i wspaniale konkurują z firmami azjatyckimi, które produkują biżuterię masowo. Polska biżuteria z bursztynem występuje w bardzo małej liczbie egzemplarzy, stąd jest często uważana za dzieła sztuki i należy na nią wyłożyć niemałe sumy, jednak to najbardziej przyciąga Chińczyków.

Ile kosztuje bursztyn? To pytanie zatem można zadać w obie strony, ile kosztuje bursztyn w skupie i ile należy za niego zapłacić już w formie przetworzonej, najczęściej w wyrobach jubilerskich? W obu przypadkach odpowiedź będzie brzmiała: dużo. Zarówno sprzedając bursztyn jako surowiec możemy spodziewać się uzyskania sporej sumy – w zależności od wspomnianej klasyfikacji wielkościowej kopaliny, ale kupując wyroby z bursztynu naturalnego musimy pamiętać, że często są one niepowtarzalnymi egzemplarzami, więc cena też będzie wysoka, jednak ze względu na właściwości bursztynu może warto ją zapłacić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here