Bursztyn jest często nazywany „bałtyckim złotem” i nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza że ceny jakie osiąga ta kopalna żywica sięgają kilkudziesięciu złotych za kilogram w skupie, a przetworzone główne w biżuterii kosztują też niemało.
Nad Bałtykiem po każdym sztormie panuje swoista gorączka złota – bursztynowego złota, mieszkańcy nadbałtyckich miejscowości, ale także turyści ruszają na plażę i poszukują wyrzuconego przez morze jantaru. Jednak okazy odnalezione na plaży nie dadzą nam aż tak wysokich zarobków jakby się mogło wydawać, jednak pomarzyć o wielki okazie zawsze można, co dodaje całym poszukiwaniom dreszczyku emocji.
Ludzie często pytają ile kosztuje bursztyn?
Cena jest uzależniona od klasyfikacji zebranej kopaliny, a mianowicie od jej wielkości. Im większe kawałki bursztynu tym cena jest wyższa – największe okazy, takie powyżej 200 g można sprzedać za 20 tys. PLN za kilogram (kilogram jest miarą w jakiej określa się cenę tego popularnego w jubilerstwie kruszcu). Im mniejsze kawałki bursztynu pokażemy w skupie, tym cena za kilogram będzie mniejsza – nawet tylko do 200-300 PLN za kilogram.
Niestety właśnie takich okazów najwięcej na polskich plażach i na polskim nabrzeżu, bo należy pamiętać, że wytrawni poszukiwacze nie czekają aż bursztyn wypłynie na suchy ląd, a poszukują go jeszcze w wodach Bałtyku. Należy też wiedzieć o tym, że oprócz wielkości bursztynu liczy się też występowanie w nim inkluzji, czyli zatopionych owadów – wtedy cena takiego okazu znacznie wzrasta. Odnalezienie więc przez poszukiwacza dużego okazu z inkluzją jest wielce pożądane, gdyż można na nim wiele zarobić.
Bursztyn osiąga wysokie ceny rynkowe ze względu na to, że jako naturalny rzadko występuje w środowisku, a jest cenny dla jubilerów, gdyż stanowi wspaniały dodatek do srebrnej czy złotej biżuterii. Jego różnorodność sprawia, że w zależności od koloru i przejrzystości komponuje się w różnych aranżacjach jubilerskich. Bałtyckie pokłady tej kopaliny są jednymi z większych na świecie, ale też najstarszych eksploatowanych znanych ludzkości. Bursztyn pozyskiwany w naszym kraju to odmiana – bursztyn bałtycki pochodzący najprawdopodobniej od drzew z rodziny sosnowych lub modrzewiowych, więc iglastych (w niektórych miejscach świata jest też dostępny bursztyn pochodzących z drzew liściastych).
Ile kosztuje bursztyn?
Dla osób, które zajmują się pozyskiwaniem bursztynu to ważne pytanie, gdyż udany sezon trwający od jesieni do wiosny nie jest długi, a wydobycie kopaliny jest uzależnione od pogody, głownie od ilości sztormów im silniejszy sztorm można spodziewać się większej ilości wyrzuconego bursztynu. Osoby, które przeszukują plaże i dno Bałtyku pozyskują bursztyn w sposób legalny, więc amatorów dodatkowego zarobku, który często wynika z przyjemności przebywania na plaży i poszukiwań nie jest mało.
Obecnie na bursztyn zaczął otwierać się też rynek chiński, który jest bardzo chłonny i ceny kopaliny mogę wzrosnąć dzięki ogromnemu zainteresowaniu Chińczyków wyrobami ekskluzywnymi zawierającymi tę kopalinę. Polskie firmy jubilerskie zaczynają otwierać coraz więcej punktów sprzedaży w Państwie Środka i wspaniale konkurują z firmami azjatyckimi, które produkują biżuterię masowo. Polska biżuteria z bursztynem występuje w bardzo małej liczbie egzemplarzy, stąd jest często uważana za dzieła sztuki i należy na nią wyłożyć niemałe sumy, jednak to najbardziej przyciąga Chińczyków.
Ile kosztuje bursztyn? To pytanie zatem można zadać w obie strony, ile kosztuje bursztyn w skupie i ile należy za niego zapłacić już w formie przetworzonej, najczęściej w wyrobach jubilerskich? W obu przypadkach odpowiedź będzie brzmiała: dużo. Zarówno sprzedając bursztyn jako surowiec możemy spodziewać się uzyskania sporej sumy – w zależności od wspomnianej klasyfikacji wielkościowej kopaliny, ale kupując wyroby z bursztynu naturalnego musimy pamiętać, że często są one niepowtarzalnymi egzemplarzami, więc cena też będzie wysoka, jednak ze względu na właściwości bursztynu może warto ją zapłacić?