7 rad, jak nie dać się hackerom

Obecnie bardzo często słyszymy wiadomości na temat wzmagających się ataków hakerskich, które są zazwyczaj skierowane wobec skrzynek mailowych sławnych medialnie osób w celu wyłudzenia istotnych informacji. Dodatkowo ataki hakerskie dotykają zarówno pojedyncze jednostki, jak i również całe przedsiębiorstwa. Jak nie dać się okraść z informacji za sprawą coraz bardziej wyszukanych sposobów hakerów na kradzież danych? Przedstawiamy siedem rad jak nie dać się hakerom.

Po pierwsze – silne i nieuniwersalne hasło

W celu ustawienia hasła, które będzie tak naprawdę nie do złamania wystarczy spełnić dwa czynniki:

– Hasło powinno być długie. Co oznacza długie? Czyli co najmniej 17 znaków, a jeszcze lepiej będzie kiedy ustawimy hasło o długości co najmniej 20 znaków.
– Hasło należy tworzyć losowo, w taki sposób, żeby hakerom nie udało się go powiązać z poprzedniki hasłami, bądź z faktami odnoszącymi się do naszego życia np. data urodzenia.

Po drugie – włączenie dwuetapowej autoryzacji

Powyższa funkcja jest oferowana przez wielu dostawców usług internetowych i umożliwia nałożenie dodatkowej nakładki ochronnej na proces logowania się na konto. Podczas przytoczonego procesu logujemy się najpierw zwyczajowo, czyli na podstawie hasła, a następnie wprowadzamy kod, który przychodzi do nas w formie SMS. Opisywana metoda jest skuteczna zwłaszcza dla osób korzystających z tego samego hasła w celu zalogowania się na poszczególne konta.

Po trzecie – chronienie swojej prywatności w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach przeważająca część osób preferuje publikację zdjęć związanych z ich życiem prywatnym, odnoszących się zwłaszcza do naszego ostatniego zakupu, gdzie pojechaliśmy na wakacje, czy np. gdzie udaliśmy się na lunch, bądź w jaki sposób spędziliśmy piątkowy wieczór. I nie byłoby w tym nic niewłaściwego, gdyby nie to, że zbyt bardzo pokazywanie się w mediach społecznościowych może również przyczynić się do wzmożonego zainteresowania naszą osobą ze strony hakerów. Przed wstawieniem następnego posta czy relacji warto zastanowić, czy w ten sposób dostatecznie chronimy naszą prywatność.

Po czwarte – dane osobowe

Uważajmy, gdy określona instytucja pozarządowa pyta nas o dane osobowe typu numer PESEL, z tego względu, że hakerzy bardzo często podszywają się pod takie organizacje w celu wyłudzenia określonych informacji.

Po piąte – korzystanie z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł

Zwracajmy uwagę na rzetelność i wiarygodność informacji. Np. kiedy poszukujemy określonych wiadomości na temat COVID-19, najlepiej korzystać ze strony Ministerstwa Zdrowia, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa lub innych oficjalnych zasobów.

Po szóste – odpowiednie oprogramowanie antywirusowe

Kwestia wybrania odpowiedniego produktu, jakim jest program antywirusowy, jest tak naprawdę kwestią kluczową, jeżeli chodzi o zapewnienie sobie skutecznej ochrony przed działaniem hakerów. Jeden z najlepszych systemów antywirusowych, który jest dostępny do zainstalowania na różnych sprzętach, w tym nie tylko jeżeli chodzi o komputer, ale również i telefon, oferuje firma Kaspersky. Oprogramowanie antywirusowe przytoczonego podmiotu, blokuje działalność wirusów typu trojan, ale również zapewnia nam ochronę w przypadku ataku phishingu.

Po siódme – korzystanie z aktualizacji

Jakikolwiek program antywirusowy wybierzemy, ważne jest instalowanie aktualizacji, które ulepszają funkcję oprogramowania, a co za tym idzie zwiększają jego skuteczność w działaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here