ile powinien jeść pies

Pies jest zwierzęciem chętnie przygarnianym przez ludzi. Mówi się o nim, że jest najlepszym przyjacielem człowieka. Kiedy pokocha swojego właściciela, to jest to miłość bezgraniczna, którą obdarza do końca życia. Dlatego wiele osób stara się odwdzięczyć pupilowi i dbać o niego jak najlepiej. Zwierzak potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, odpowiedniej dawki ruchu, dobrze dobranego jedzenia.

A ile powinien jeść pies?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb zwierzaka.
Właściciele gotujący sami psu, mają trochę utrudnioną sytuację. Powinni poradzić się weterynarza, w kwestii odpowiedniej diety czworonoga. Jeśli ktoś daje pupilowi suchą karmę, najczęściej jest na niej informacja jaka ilość jest odpowiednia, w zależności od wieku i wagi psa. Należy jednak pamiętać, że jest to wskazówka i właściciel sam powinien patrzeć na reakcję psa na daną ilość karmy – czy jego waga pozostaje w normie. Dodatkowo, ilość karmy podana w tabeli jest ilością na cały dzień. Co znaczy, że możemy ją podzielić na dwie porcje.

Wybór karmy nie powinien być przypadkowy. Trzeba go uzależnić od rasy bądź wielkości psa, jego wieku, zdrowia. Najtańsze karmy wystawione w marketach mają często nieodpowiedni skład. Jedzenie powinno być bogate w wartości odżywcze, mieć wysoką zawartość mięsa, a dieta powinna być zbilansowana. Dobór karmy możemy omówić z bardziej doświadczonymi miłośnikami psów lub z weterynarzem. Jeśli kupujemy psa z hodowli, właściciel powinien również doradzić.

Przy doborze karmy, trzeba zwracać uwagę na wagę psa. Możemy ją sprawdzać nawet przy głaskaniu pupila. Żebra i kolce biodrowe powinny być nienadmiernie wyczuwalne. Utrzymanie prawidłowej wagi zwierzęcia jest bardzo ważne. Otyłe psy żyją krócej, ponieważ grozi im wiele chorób – kłopoty z układem kostnym i stawami, choroby układu krążenia i problemy oddechowe, cukrzyca i zaburzenia w odporności.
Szczeniaki należy karmić częściej niż dorosłe psy. Psy do 6 miesiąca życia, powinny być karmione nawet 4-5 razy dziennie. Starszym wystarczą 3 posiłki.
Właściciele małych psów powinni pamiętać, że ich psy mają mniejsze żołądki niż duże psy. Przez to nie mają możliwości najedzenia się na zapas, w przeciwieństwie do dużych czworonogów.

pies biegnie

Aktywny pies potrzebuje jeść częściej niż kanapowiec, któremu powinny starczyć dwa niewielkie posiłki.
Psy lubią regularność, dlatego powinny dostawać jedzenie o stałych porach dnia. Zapewnia im to poczucie bezpieczeństwa. Jest to korzystne nawet dla niejadków. Zostawiamy jedzenie na 20-30 minut, jeśli w tym czasie go nie zje, zabieramy je. Za którymś razem pies się skusi na posiłek.
Dodatkowo, regularne karmienie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Psy wtedy najczęściej wypróżniają się regularnie, co pozwoli nam dobrze zaplanować godziny spacerów. Zwiększy to szansę na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek po powrocie do domu.

Wiele właścicieli psów nie bierze pod uwagę smakołyków, zastanawiając się, ile ich czworonóg powinien jeść. Może zdarzyć się tak, że będą dawali zwierzakowi odpowiednią ilość suchej karmy, ale przez przysmaki dawane w ciągu dnia, pies zacznie tyć. Przy karmieniu należy brać wszystko pod uwagę – również to co nam spada z talerza.
Smakołyki powinny stanowić nie więcej niż 10-15% dziennej dawki żywieniowej psa.

pies

Istnieją specjalnie kalkulatory w Internecie, które pozwalają obliczyć optymalną ilość jedzenia dla naszego psa. Możemy to również zrobić sami, używając kilku wzorów. Jednak przy własnoręcznych obliczeniach, nie można zapominać o możliwości pomyłki.
Wzory na obliczenia zawierają spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (czyli energia potrzebna na trawienie, oddychanie itd.) oraz dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną (czyli energia potrzebna na aktywne funkcjonowanie).

Przy karmieniu psa, należy również pamiętać o kilku zasadach. Psy, szczególnie te duże, nie powinny jeść przed spacerem. Może to doprowadzić do skrętu żołądka, a jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia naszego pupila. Jeśli planujemy bardziej wymagający trening z psem, powinien on zjeść nawet do kilku godzin przed nim.
Karmienie należy zostawić na czas po spacerze, najlepiej niech pies najpierw odpocznie co najmniej 15-20 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here