ile kosztuje lot balonem

Lot balonem jest gwarantem intensywnych przeżyć i niesamowitych wspomnień. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce przynajmniej raz w życiu wznieść się nad ziemię i z lotu ptaka obserwować piękne krajobrazy. Niekiedy podczas lotu balonem odbywają się zaręczyny, inni po prostu chcą przeżyć przygodę i indywidualnie decydują się na lot.

Ile kosztuje lot balonem?

Baloniarstwo nie jest tanim sportem lotniczym, ale oczywiście cena takiej atrakcji jest uzależniona od kilku czynników:
a) miejsca realizacji – loty odbywać się mogą zarówno w Polsce jak i za granicą. Istotna jest również sceneria na jaką się decydujemy – czy ma być to lot nad jeziorem czy może zależy nam jedynie na wzbiciu się nad ziemię i doznania uczucia swobody.
b) ilości osób, które są zdecydowane na lot – na pokładzie, w zależności od planów klientów, może znaleźć się nawet kilkanaście osób w tym pilot i obsługa.
c) wielkości gondoli balonu – im większa i bardziej kolorowa tym bardziej niezapomniane wspomnienia, ale i … wyższa cena.

Najbardziej opłaca się zebrać kilkuosobową grupę znajomych (od 3 do 10) i razem z nimi wykupić lot. Im więcej osób, tym niższa jest cena atrakcji – zazwyczaj w takim przypadku wynosi ona od 500 do 800 złotych od osoby. Z kolei kameralne, wyjątkowe wyprawy powietrzne – np. dla zakochanej pary, są nieco droższe – jest to wydatek, mieszczący się w granicach od 1650 do 2200 złotych.

Jakie są koszty eksploatacji balonu?

Wysoka cena lotu wynika też ze specyfiki sportu oraz z wysokich kosztów utrzymania balonu w dobrym stanie.

1. Lot balonem może odbyć się tylko w określonych warunkach atmosferycznych – uprawianie tego sportu podczas wietrznej pogody wiązałoby się z dużym ryzykiem, a bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze. Właściciele sprzętu lotniczego mogą więc liczyć na zarobek tylko w określone dni.

lot balonem

2. Jeden balon w ciągu dnia jest w stanie odbyć tylko dwa loty. Uczestnicy lotu zazwyczaj są świadkami przygotowań do powietrznej podróży (pompowania go, kontroli bezpieczeństwa), następnie uczestniczą w locie, a na samym końcu (po lądowaniu) mogą obserwować jak składany jest sprzęt. To wszystko jest bardzo czasochłonne i trwa zazwyczaj kilka godzin.

3.Koszty eksploatacji balonów są wysokie. Warto wiedzieć, że średnio w ciągu godziny spalane jest ponad 100 litrów gazu. Cena paliwa to nie jedyny koszt. Należy bowiem pamiętać też o ubezpieczeniu sprzętu i innych wydatkach, które przecież w jakiś sposób muszą się właścicielom zwrócić.

4. Wykwalifikowana obsługa – aby móc wznieść się balonem nad ziemię potrzebna jest kilkuosobowa ekipa. Przede wszystkim na pokładzie musi znaleźć się pilot, który posiada licencję do lotów balonem. Warto być świadomym, że osoba ta nie ma większego wpływu na trasę lotu – o kierunku podróży decyduje wiatr, a osoba która znajduje się na pokładzie kontroluje wysokość, na której się znajduje balon. Oprócz pilota, potrzebne jest kilka osób obsługi.

5. Zakup sprzętu – to pierwszy i największy wydatek właścicieli. Zakup jednego balonu to inwestycja na kilkaset tysięcy złotych!

Jak więc można zauważyć, wysoka jakość sprzętu oraz odpowiednie kwalifikacje obsługi są drogie, co przekłada się na cenę atrakcji.

balony

Czy warto się zdecydować na lot?

Lot balonem warto przeżyć przynajmniej raz w życiu, aby poczuć tę błogość i wolność podczas szybowania. Pierwszy lot często odbywa się, ponieważ zostaliśmy obdarowani voucherem z okazji osiemnastki, ważnej rocznicy czy na przykład ślubu. Zdarza się, że wiele osób wtedy zakochuje się w baloniarstwie i decyduje na przeżycie przygody ponownie. Warto też wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów lotów, więc nie każdy z nich wygląda w taki sam sposób. Wśród najpopularniejszych lotów można wymienić:
– loty widokowe,
– loty na uwięzi,
– grupowe,
– okolicznościowe.

Podsumowując cena za lot balonem jest uzależniona od wielu czynników. Należy jednak być przygotowanym na większy wydatek, który mieści się w granicach od 500 nawet do 1000 złotych od jednej osoby. Warto jednak zebrać taką kwotę i przynajmniej raz wznieść się balonem nad ziemią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here