kanapki

Pomimo pojawiania się coraz nowszych i bardziej wymyślnych diet, skuteczna kontrola masy ciała sprowadza się wyłącznie do liczenia kalorii. W internecie możemy przeczytać mnóstwo artykułów na temat tego, że unikanie węglowodanów lub jedzenie góry jabłek jest sekretnym sposobem na utratę wagi, ale jedynym potwierdzonym naukowo dowodem na skuteczną redukcję jest deficyt kaloryczny. Kalorie to nic innego jak ilość energii, którą przyswaja ludzki organizm przy spożyciu danego produktu. Nasze ciało nieustannie potrzebuje tej energii do sprawnego funkcjonowania i podtrzymywania wszystkich życiowych funkcji. Kalorie spalamy wykonując najróżniejsze czynności, od wiercenia się podczas snu, po bieg w maratonie.

Głównymi źródłami energii niezbędnej dla naszego organizmu są trzy makroskładniki: węglowodany, tłuszcze i białka. Każdy z tych składników odżywczych jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, dlatego powinniśmy pamiętać o ich właściwej podaży. Niezależnie skąd pochodzą kalorie, których sobie dostarczamy, albo przekształcają się one w energię, albo magazynują się w naszym ciele w postaci tłuszczu. Jedynym sposobem na uniknięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest zmniejszenie spożycia ilości kalorii lub zwiększenie aktywności fizycznej, w celu ich spalenia.

ile kalorii na redukcji

Obowiązuje tylko jedna zasada: jeżeli zjadamy więcej kalorii niż spalamy, nasza waga wzrasta. A jeżeli jemy mniej i jesteśmy aktywni fizycznie, nasza waga spada. W takim razie ile kalorii na redukcji powinniśmy jeść? Z reguły wystarczy odjąć od 10% do 30% energii od naszego dziennego zapotrzebowania, żeby zacząć tracić wagę. Brzmi prosto i rzeczywiście tak jest. Warto jednak pamiętać, że im dłuższa redukcja, tym więcej kalorii będziemy stopniowo odejmować, więc nie należy już na początku zmniejszać ich podaży o połowę. Zacznijmy od ucięcia 200-300 kcal.

Redukcja wymaga wprowadzenia do naszego życia zmian, ale nie musi być trudna. Wystarczy, że będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad, które znacznie ułatwią nam zadanie. Omijajmy wysokokaloryczne, przetworzone produkty o niskiej wartości odżywczej. Nasze zdrowie również na tym zyska. Nie odrzucajmy wszystkiego, ale ograniczajmy cukier, sól i tłuste potrawy. Zamiast całkowitej eliminacji ulubionych smakołyków, po prostu zmniejszajmy ich porcje. Świetnym rozwiązaniem jest zamiana jednego lub dwóch produktów, bez których wydaje nam się, że nie możemy żyć, na zdrowsze.

To zdecydowanie dobrze wpłynie na ograniczenie kalorii. Słodką latte z karmelowym syropem, zamieńmy na kawę z odtłuszczonym mlekiem, a gazowane, słodkie napoje, na napoje bez cukru. Zastanówmy się co takiego jemy na co dzień, co z powodzeniem moglibyśmy zamienić na niskokaloryczną wersję. Niewielkie z pozoru zmiany, powodują ogromną różnicę. Wielką oszczędnością jest zamiana paczki chipsów na popcorn i tłustego nabiału na chudy. Kontrolowanie porcji i wartości energetycznej produktów, to jedyny sposób na kontrolowanie naszej wagi.

jabłka, owoce

Liczenie kalorii ma wiele zalet, jednak musimy pamiętać, aby robić to z głową

Mając świadomość ile kalorii na redukcji powinniśmy spożywać, nie musimy liczyć każdego ziarenka ryżu i przejmować się liściem sałaty. Obsesyjne liczenie kalorii, może prowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania. Ortoreksja, kompulsywne objadanie, anoreksja, to niestety skutki zbyt restrykcyjnych diet. Podejdźmy do całego zagadnienia na spokojnie, dajmy sobie czas i nie oczekujmy, że w ciągu tygodnia schudniemy 5 kilogramów. Skuteczna redukcja wymaga cierpliwości. Tylko w taki sposób możemy osiągnąć efekty na lata, a nie na lato.

Wiedza na temat tego ile kalorii na redukcji spożywać oraz zamiana wysokokalorycznych przekąsek i dań na mniej kaloryczne, a także korzystanie z produktów zero i light, zdecydowanie pomoże nam zgubić nadprogramowe kilogramy i cieszyć się dobrą sylwetką. Pamiętajmy, że nie musimy się nigdzie spieszyć, a prawdziwe efekty, które się utrzymają, wymagają cierpliwości i samodyscypliny. Dieta to nie kara i nawet redukcja może być przyjemnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here