ile kosztuje geodeta

Wydzielenie kilku działek z jednej parceli czasami napotyka na poważne trudności. Trzeba mieć na uwadze, że wskutek podziału pewne części dotychczasowej nieruchomości mogą utracić znaczenie gospodarcze. Mowa tu przede wszystkim o działkach, które obciążone są służebnościami drogi koniecznej. Upoważnia ona oznaczoną osobę do przechodzenia oraz przejeżdżania przez konkretną nieruchomość – za zapłatą odpowiedniego wynagrodzenia obciążonemu.

Należy wskazać, iż wskutek dokonanego podziału służebność może być niemożliwa do wykonania. Dlatego w każdej sytuacji, gdy stan prawny nieruchomości jest kwestionowany przez chociażby jedną osobę, niezbędne jest skorzystanie z pomocy geodety. Jest to specjalista, który zawodowo zajmuje się wydzielaniem działek. Czyni to na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych publicznie dostępnych danych. Duże znaczenie ma fakt, iż usługi geodezyjne są kompleksowe – wszystkie niezbędne dla klienta elementy, takie jak wycena gruntów czy ich prawidłowe wydzielenie dokonywane są w sposób w pełni profesjonalny.

Warto jednak odpowiednio wcześniej zorientować się, ile kosztuje geodeta w danym rejonie Polski. Nie ma jednolitego taryfikatora, który jest stosowany przez wszystkich specjalistów. Podkreślenia wymaga fakt, iż sami geodeci ustalają stawki za swoje usługi. Nie warto jednak oszczędzać przy wyborze fachowca. Zdecydowanie lepiej jest zapłacić większą sumę pieniędzy i mieć pewność, że zlecone prace zostaną wykonane relatywnie szybko i bardzo precyzyjnie. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być sprawdzenie renomy danego geodety. Niezbędnych informacji w tym zakresie można poszukiwać w internecie. Ponadto z pewnością w sąsiedztwie mieszkają osoby, które również zlecały wykonanie niezbędnych pomiarów specjaliście. Odpowiednie podejście do tego tematu z pewnością popłaci, dlatego warto odpowiednio wcześnie poszukać informacji na temat danego fachowca.

budowa domu

Możliwe jest jednak stworzenie cennika porównawczego usług geodezyjnych w obrębie całego kraju. Najdrożej jest oczywiście w wielkich miastach – tutaj geodeci za swoje prace pobierają nawet kwoty rzędu pięciu tysięcy złotych. W społecznościach wiejskich na ogół jest zdecydowanie taniej. Zdarzają się jednak miejscowości, gdzie nie sposób znaleźć dobrego geodetę. W takim przypadku warto zlecić prace osobie, która mieszka relatywnie niedaleko od nieruchomości. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne dodatkowe pokrycie kosztów dojazdu. Warto wskazać, iż przy wielu urzędach miejskich pracują geodeci. Często wykonują oni prace także jako osoby prywatne, dlatego warto zapytać miejscowego specjalistę o cennik takich usług. Może się okazać, iż stosunkowo tanio dokona on wszelkich niezbędnych pomiarów.

Usługi geodezyjne wykonywane są przy pomocy specjalistycznego sprzętu pomiarowego

Obsługa tych urządzeń jest bardzo ciężka, dlatego samodzielne ich wykonywanie należy sobie odpuścić. Ciężko sobie również wyobrazić sąd, który zatwierdza plan podziału danej nieruchomości bez kontrasygnaty biegłego geodety. Dlatego w sytuacji, gdy niezbędny jest podział fizyczny pola lub domu wchodzącego w skład masy spadkowej, również niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Będzie on w stanie jednoznacznie ustalić, czy omawiany rodzaj podziału jest w ogóle możliwy. Wskazuje się, iż każda z wydzielonych części powinna być niezależna od innych.

geodeta

Również w sprawach związanych ze sporami o granice geodeci bardzo często występują jako biegli. Ustalenie stanu prawnego nieruchomości nie byłoby możliwe bez zebrania odpowiedniej dokumentacji geodezyjnej. Dlatego udział fachowca w wszelkich sprawach dotyczących gruntów jest nieodzowny. Z biegiem czasu usługi geodezyjne tanieją. Taki trend sprawia, że ludzie coraz częściej korzystają z pomocy fachowców. Tym samym nawet w przypadkach, gdy udział geodety nie jest obligatoryjny, zasięgana jest opinia specjalisty z dziedziny podziału gruntów. Jest to sytuacja niezwykle korzystna dla obrotu gospodarczego, bowiem staje się on pewniejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here