Sporo osób wychodzi z założenia, że masa z reguły rządzi się swoimi prawami. Po części jest to prawdziwe stwierdzenie, ponieważ budowanie masy mięśniowej możemy przeprowadzić na wiele sposobów, w zależności od tego na jakim etapie obecnie jesteśmy oraz od naszych osobistych upodobań. Początkujący adepci kulturystyki często swoją pierwszą masówkę przeprowadzają w bardzo agresywny sposób.
Oznacza to, że pochłaniają ogromne ilości jedzenia, co w ostateczności prowadzi do szybkiego przybierania na wadze, ale oprócz masy mięśniowej nabieramy również sporo tkanki tłuszczowej. Teraz warto sobie zadać pytanie czy to tak naprawdę jest jedyne wyjście przeprowadzania procesu budowania masy mięśniowej? Oczywiście, że nie, ponieważ można to przeprowadzić w o wiele bardziej przemyślany sposób, nie zalewając się, aż tak mocno tłuszczem, ale nabierając podobną ilość tkanki mięśniowej, tak jak i w przypadku tzw. świńskiej masy.
Podczas budowania masy mięśniowej tak właściwie najważniejsze jest to, aby dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią pulę kilokalorii. Kalorie muszą być dostarczane w takiej ilości, abyśmy spożywali ich w nadmiarze. Masa mięśniowa jest możliwa do budowania jedynie w przypadku zachowania dodatniego bilansu kalorycznego. W takiej sytuacji nasze ciało nadmiar spożytej energii spożytkuję na regenerację mięśni, które po dobrze zaplanowanym treningu powinny być poddawane okresowym przeciążeniom.
Oprócz odpowiednio zbilansowanej kaloryki, musimy pamiętać również o odpowiedniej ilości białka na masie. Sporo osób zastanawia się ile białka na masie tak naprawdę powinniśmy spożywać. Niektórzy budują w bardzo szybkim tempie tkankę mięśniową przy spożywaniu 1,5 g białka na kilogram masy ciała, a niektórzy świetnie budują masę dopiero od ilości około 2,2 g białka na kilogram masy ciała. Jak widać widełki występują, z resztą jak przy wszystkich aspektach dietetycznych. Należy pamiętać, że jednak każdy organizm inaczej reaguje na sposoby, które stosowane są podczas masy lub podczas redukcji.
Biorąc pod uwagę wyżej wspomniane aspekty oraz odpowiadając na pytanie ile białka na masie, można stwierdzić, że odpowiednim przedziałem będzie ilość od 1,8 g do 2,2 g białka na kilogram masy ciała. Oznacza to, że przy wadze 80 kg, powinniśmy spożywać między 144 – 177 gramów białka na kilogram masy ciała. Teoretycznie powinna być to wystarczająca ilość dla większości ćwiczących.
Oczywiście ilość białka w naszej diecie może być większa. Sporo osób trzyma się nawet przedziału 2,5 g białka na kilogram masy ciała i również otrzymują świetne efekty. Tak więc jak można wywnioskować z powyższych faktów, dobór odpowiedniej ilości białka jest często sprawą bardzo indywidualną. Występują pewne widełki, ale najlepiej, gdy przetestujemy odpowiednią ilość podaży białka na naszym ciele, a następnie dostosujemy jego podaż już na stałe.
Z reguły na masie samą podaż białka utrzymuje się na mniejszej ilości, niż ma to w przypadku redukcji. Na redukcji sporo osób z założenia spożywa w większej ilości białko, aby bardziej nasycić się posiłkami oraz teoretycznie utrzymać więcej zbudowanej uprzednio masy mięśniowej oraz dla samej regeneracji. Mówiąc o białku należy również wspomnieć, że ze wszystkich makroskładników, posiada ono największy efekt termiczny. Oznacza to, że białka w porównaniu do węglowodanów oraz tłuszczów, zużywa o wiele więcej energii z naszego ciała podczas procesu trawienia. Również z tego powodu na redukcji sporo osób decyduje się spożywać większe ilości białka, a więc nawet około 2,5 g białka na kilogram masy ciała.
Podsumowując białko w naszej diecie na masę odgrywa bardzo ważną rolę. To właśnie ono odpowiada za nadbudowę naszej masy mięśniowej oraz za odpowiednią regenerację naszych mięśni oraz całego organizmu. W przypadku sportowców ilość spożywanego białka z reguły powinna być wyższa, aby zmaksymalizować swoje efekty. Dotyczy to tak naprawdę każdej aktywności fizycznej, a przede wszystkim tych, które opierają się na wykorzystywaniu ćwiczeń siłowych.