ile kcal dziennie

Tematy związane z dietetyką są w obecnych czasach bardzo popularne. Coraz więcej osób bowiem zaczyna zwracać uwagę to na jak wygląda ich sposób żywienia oraz czy nie popełniają pewnych podstawowych błędów dotyczących tego co warto jeść, a czego lepiej unikać. Dietetyka jest jednak bardzo szeroką dziedziną, w której nie brakuje różnych podejść, dotyczących nawet bardzo podstawowych kwestii. Zatem nawet informacje takie jak to ile kcal dziennie powinna spożywać dorosła kobieta, a ile kcal dziennie potrzebuje fizycznie pracujący mężczyzna jest pytaniem, na które trudno odpowiedzieć jednoznacznie.

Im więcej wiadomo na temat tego jak organizm przetwarza i przyswaja energię z różnych grup pokarmowych, tym trudniej jest bowiem uzyskać proste odpowiedzi. Wszystko bowiem zaczyna być bardzo złożone, ponieważ dochodzą nowe czynniki, które należy brać pod uwagę aby uzyskać wiarygodną odpowiedź. Wśród tych czynników jednym z tych, który dotychczas był powszechnie ignorowany, a obecnie okazuje się być bardzo istotny jest to, jaki profil genetyczny ma dana osoba. Przez wiele lat nikt nie łączył tego jak ktoś powinien się odżywiać z jego skłonnościami genetycznymi. Jednakże jak się okazuje, geny mają olbrzymi wpływ na to jak metabolizowane są pokarmy w organizmie danej osoby.

obiad

Wpływ ten jest na tyle duży, że niekiedy niemożliwe jest ustalenie odpowiedniej diety bez wcześniejszego sprawdzenia, czy dana osoba nie jest nosicielem genów, które mogą powodować problemy metaboliczne i jednocześnie wpływać na to, czy dany pokarm jest przyswajalny czy też niepotrzebnie nie spowalnia wszystkich procesów trawiennych.
Jednakże bez wgłębiania się w tak skomplikowane procesy jak to, jak genetyka wpływa na trawienie i metabolizm, podczas obliczania tego ile kcal dziennie trzeba spożywać należy wziąć pod uwagę dwie kwestie.

Jedną z nich jest płeć. Zazwyczaj organizm kobiecy ma tendencję do konserwowania energii. Wiele z tego wynika z faktu, że dorosła kobieta i jej organizm jest nieustannie przygotowana na potencjalną ciążę, a podczas ciąży niezbędne jest to, aby mieć stały dostęp do zapasów energetycznych i składników odżywczych, potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Jednocześnie jeżeli kobieta chce mieć stałą wagę i nie nabierać masy tłuszczowej, musi zwracać uwagę na swój dzienny limit kaloryczny. Zawsze będzie on nieco niższy niż to, jak wygląda to u przeciętnego mężczyzny, u którego brakuje hormonów, które stymulują odkładanie tkanki tłuszczowej i zmieniających sposób metabolizowania węglowodanów.

Drugą niezwykle ważną kwestią jest to ile aktywności fizycznej ktoś wykonuje podczas swojego przeciętnego dnia. Jak łatwo można się domyślić, im więcej ruchu, tym więcej kalorii się spala. A zatem im więcej ruchu, tym więcej kcal dziennie można spożywać bez obawy o to, że zacznie się przybierać na wadze.

Jak widać, to ile kcal dziennie można spożywać jest rzeczą indywidualną

sałatka

Najwięcej może śmiało jeść pracujący fizycznie mężczyzna w wieku około 20-40 lat, kiedy to jego metabolizm jest bardzo szybki i sprawny. Zapotrzebowanie kaloryczne w takich przypadkach sięga nawet 3000 kcal. Dużo z nich powinno jednak pochodzić z białka, które stanowi materiał budulcowy, potrzebny do tego aby organizm był silny i mógł poradzić sobie z wymogami pracy fizycznej. Ważna jest też stała dostawa węglowodanów, które sprawiają, że pracownik fizyczny ma dużo energii przez cały dzień pracy.

Z kolei dorosła kobieta pracująca na przykład w biurze, na co dzień nie powinna przekraczać około 2300 kcal. W jej przypadku konieczne jest unikanie nadmiernej ilości cukrów prostych, ponieważ bardzo szybko odkładane są one w postaci tłuszczu. Jednakże węglowodany to wciąż podstawowe źródło energii dla każdego, zatem nawet przy tak niskim zapotrzebowaniu kalorycznym, ważne jest aby dostarczać ich odpowiednią ilość.
Wszystko jednak na temat tego ile kcal dziennie trzeba dostarczać aby żyć zdrowo i nie przybierać na wadze jest zatem niezwykle złożonym problemem. Każdy musi wyliczyć swoją własną odpowiedź na to pytanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here