Obecnie świat medycyny dysponuje różnego rodzaju nowoczesnymi technologiami, za sprawą których jesteśmy w stanie dużo szybciej diagnozować u siebie rozmaite choroby, a dzięki temu i lepiej dbać o swoje zdrowie. Nawet badania wzroku nie polegają już wyłącznie na odczytywaniu literek ze specjalnej planszy i późniejszym powtarzaniu tego tekstu w różnych okularach.
Jeżeli interesuje nas bardziej specjalistyczne podejście do zdrowia, powinniśmy dowiedzieć się, jak wygląda badanie dna oka i czym ono właściwie jest. W rzeczywistości każdy z nas powinien od czasu do czasu temu badaniu się poddać. Na jego podstawie lekarz jest w stanie dość szybko rozpoznać pierwsze niepokojące zmiany zachodzące w obrębie narządu wzroku. A – jak pewnie dobrze wiemy – im szybciej pewne objawy zostaną rozpoznane, tym wcześniej można zawsze rozpocząć leczenie każdego schorzenia, co daje większą szansę na to, by całkowicie się go pozbyć.
Jak się przygotować do zabiegu?
Najpierw na taki zabieg musimy się oczywiście zgłosić. Lekarz wybiera dla nas wtedy najbardziej optymalną metodę zanalizowania dna oka, jaką może być chociażby oftalmoskopia pośrednia. W dniu zabiegu jesteśmy najpierw do niego odpowiednio przygotowywani. Dość często już na samym początku wizyty lekarz wprowadza do oczu specjalne krople mające na celu rozszerzyć źrenice, za sprawą których jest w stanie dokonać dokładniejszej analizy. To, czy ten etap przygotowania okaże się niezbędny, zależy od obranej metody przeprowadzenia badania dna oka. Czasami zastosowanie kropli okazuje się niemożliwe z innych powodów. Nie powinno się ich bowiem aplikować u tych pacjentów, którzy zmagają się np. z wysokim ciśnieniem panującym wewnątrz gałki.
Badanie dna oka samo w sobie nie jest może skomplikowane, ale mimo tego pacjent powinien zdawać sobie sprawę z tego, że przez kilka godzin po zabiegu może odczuwać pewne skutki uboczne, czyli przede wszystkim gorsze widzenie. Bezpośrednio po przebytym zabiegu nie należy więc prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. Jeżeli w trakcie przygotowania pacjenta do badania podało się mu krople, najprawdopodobniej jeszcze przez trzy lub cztery godziny nie będzie on w stanie normalnie posługiwać się wzrokiem, a zatem niemożliwe stanie się m.in. czytanie książek. Pacjent przez ten czas powinien szczególnie uważać na swoje oczy. Jeżeli wiec zamierza przebywać na zewnątrz, koniecznie powinien zabezpieczyć wzrok przy pomocy okularów przeciwsłonecznych.
Kiedy warto zgłosić się na ten typ badania?
O wszelkich wskazaniach do przeprowadzenia tego rodzaju badania można przeczytać sobie tutaj: wrosinski.pl. Artykuł zawarty na podanej stronie internetowej mówi również o tym, jak dokładnie wygląda badanie dna gałki ocznej i w jakim konkretnie celu się je przeprowadza. Na pewno warto porozmawiać na temat tego zabiegu ze swoim lekarzem. Zawsze można zapytać okulistę o to, czy widzi on wskazania do poddania się badaniu dna oka. W pewnym wieku prawie każdy powinien jednak z tego badania regularnie korzystać. Po to, by po prostu zadbać o swoje oczy i wzrok.