8 tydzień ciąży

Jesteś we wczesnym etapie ciąży i niepokoją Cię zmiany, zachodzące w Twoim organizmie? Zmagasz się z nadmiernym zmęczeniem i sennością? Wraz z rozwojem płodu, w każdym tygodniu ciąży następują w organizmie kobiety pewne, nieuniknione modyfikacje. Zbliża się 8 tydzień ciąży? Zobacz, jak zmieni się Twoje ciało!

Rozwój płodu w 8 tygodniu ciąży

8 tydzień ciąży to okres embrionalny, który trwa od 4 do 10 tygodnia. Wówczas następuje szybki i dynamiczny rozwój zarodka, związany z wykształceniem twarzoczaszki, dłoni oraz stóp. W tym okresie zachodzi prężny rozwój narządów odpowiedzialnych za zmysł równowagi oraz układu pokarmowego, nerek, płuc i mózgu. W 8 tygodniu następuje proces determinacji płci. Ze względu na wzrost i rozwój poszczególnych organów zarodka, w okresie tym należy całkowicie zrezygnować z picia alkoholu i przyjmowania leków. W wyjątkowych przypadkach, wymagających leczenia farmakologicznego, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Przyjmowanie poszczególnych substancji w 8 tygodniu ciąży może być następstwem wad rozwojowych płodu.

8 tydzień ciąży – jakie zmiany w organizmie kobiety?

2 miesiąc ciąży to okres szybkich zmian w organizmie kobiety, dotyczących gospodarki hormonalnej, energetycznej oraz układu sercowo-naczyniowego, a także rozrodczego. Poniżej przedstawiamy listę najczęstszych objawów i zmian, pojawiających się w 8 tygodniu ciąży

– Wzrost lub obniżenie ciśnienia tętniczego – w 2 miesiącu ciąży następuje wzrost reniny, enzymu obkurczającego naczynia krwionośne, co skutkuje zwiększeniem ciśnienia tętniczego. Przyczyną wzrostu lub obniżenia ciśnienia krwi jest również działanie hormonu wzrostu, produkowanego przez przysadkę mózgową.

– Bóle migrenowe – silne i uciążliwe bóle głowy wiążą się ze zwiększeniem hormonów płciowych.

– Większa objętość krwi – w 8 tygodniu ciąży wraz z powiększeniem macicy, gruczołów sutkowych oraz obwodowego układu naczyniowego, następuje zwiększenie objętości krwi.

– Powiększenie macicy – w 8 tygodniu ciąży następuje powiększenie macicy, co skutkuje wzrostem masy ciała, częstym oddawaniem moczu oraz bólami podbrzusza.

– Zmiany w nastroju – w tym okresie kobieta odczuwa drażliwość, nadmierne zmęczenie oraz przygnębienie. W niektórych przypadkach następuje gwałtowny spadek libido.

– Tkliwość i ból piersi – w 8 tygodniu piersi kobiety stają się szczególnie wrażliwe na dotyk. Jest to spowodowane produkcją gruczołów mlekowych.

Innymi objawami są nudności i wymioty, zgaga oraz wzdęcia.

8 tydzień ciąży a zalecenia

Do 10 tygodnia ciąży zalecane jest wykonanie badań takich jak morfologia , USG, badanie moczu, oraz badania w kierunku HIV, toksoplazmozy, HBS i HCV. Niezbędne jest również spożywanie składników bogatych w jod oraz stosowanie suplementów, dostarczających kwas foliowy, niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Więcej informacji znajdziesz na stronie mamadha.pl

Zdrowe jak ryba!

W 8 tygodniu ciąży następują prężne zmiany, dotyczące organizmu i ciała kobiety oraz rozwoju płodu. W celu profilaktyki wad rozwojowych, warto przestrzegać odpowiednich zaleceń, dotyczących diety i stylu życia. Dzięki temu Twoje dziecko będzie zdrowe jak ryba! Życzymy powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here