skarpetki dla dzieci - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Oprócz obuwia, bardzo ważne są również skarpety dziecięce. To one mają bezpośredni kontakt z delikatną skórą dziecka. Dlatego tak istotny jest ich wybór. Skarpetki złej jakości mogą być przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu skarpetek dla dziecka?

Skład materiału skarpet dziecięcych

Zdecydowanie najlepszym wyborem są skarpetki, które w 75% są wykonane z bawełny. Pozostałe 25% mogą stanowić poliamid, elastan i polipropylen. Dlaczego taki skład jest najlepszy? Bawełna, jak każda tkanina ma swoje wady i zalety. Najważniejszymi wadami są:

  • duża wchłanialność wilgoci, gdy materiał zaabsorbuje pot staje się ciężki, zwiększa swoją objętość, przez co zmniejsza przepuszczalność powietrza,
  • długo schnie,
  • pod wpływem wilgoci rozciąga się i nie powraca do pierwotnego kształtu.

Poprzez dodanie innych włókien do bawełny, powodują one, że wady, które zostały opisane powyżej są wyeliminowane.

Skarpety dziecięce

Szwy i ściągacze

Bardzo ważne są szwy, które w skarpetkach mogą być zbyt wystające i zbyt twarde. Przez co powodują dyskomfort i obtarcia u dziecka. Głównym zadaniem ściągacza jest utrzymanie skarpetki na nodze malucha. Skarpetka powinna przylegać do skóry, ale absolutnie nie powodować ucisku. Taki ucisk może doprowadzić do zaburzeń krążenia. Należy wybierać skarpetki dziecięce, z szerokim i dość rozciągliwym ściągaczem.

Odpowiedni rozmiar

Wybrane przez nas skarpetki powinny być dopasowane do stopy naszej pociechy. Producenci oznaczają rozmiary albo według rozmiaru stópki, albo wieku dziecka. Podczas wyboru skarpetek najlepiej kierować się rozmiarem stopy malucha. Skarpetki mają rozmiarówkę zazwyczaj przedziałową, są na tyle elastyczne, że odpowiadają kilku rozmiarom stopy. Zazwyczaj aż trzem rozmiarom.

Design

Każde dziecko powinno mieć w swojej szafie kilka, kolorowych par skarpetek. Atrakcyjny design skarpetek, zachęca dzieci do ich noszenia. Poza tym, w ten sposób dziecko może uczyć się od razu kolorów. Z kolei, gdy pozwalamy dziecku samemu wybierać konkretne elementy stroju, dziecko uczy się w ten sposób samodzielności i wyczucia stylu.

Przeczytaj też: https://www.miastadawniej.pl/majtki-dzieciece-jakie-rodzaj-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here