ile kalorii żeby schudnąć

Lato zbliża się wielkimi krokami i sporo osób postanawia jeszcze zadbać o swoją sylwetkę. W tym celu decydują się na zrzucenie nadmiaru kilogramów, co w znaczącym stopniu może poprawić ich wygląd zewnętrzny. Nie tylko sam wygląd, ponieważ im lepiej wyglądamy, tym automatycznie stajemy się pewniejsi siebie i poprawia się nasze samopoczucie psychiczne. Ile kalorii żeby schudnąć powinniśmy spożywać na co dzień? Z reguły odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a do tematu trzeba podejść indywidualnie.

Przede wszystkim powinniśmy pod uwagę wziąć wszystkie czynniki, które wpływają na to, ile kalorii powinniśmy spożywać w ciągu dnia. Jeżeli chodzi o ogólną pulę kalorii, na której nasza waga będzie się utrzymywać, to jest ona zależna od kilku bardzo ważnych zmiennych. Oprócz takich podstawowych czynników jak płeć, wzrost, waga oraz nasza podstawowa aktywność fizyczna, pod uwagę trzeba również wziąć nasz metabolizm oraz dodatkową aktywność fizyczną. Te wszystkie czynniki są brane pod uwagę, gdy chcemy obliczyć nasze zapotrzebowanie na kalorie. Do wykonania takich obliczeń, możemy zrezygnować z ręcznego obliczania za pomocą specjalnych wzorów, które na prawdę istnieją i kiedyś na ich podstawie większość dietetyków obliczała zapotrzebowanie na kalorie. Obecnie jednak w internecie znajduje się wiele prostych oraz intuicyjnych narzędzi, z których pomocą w kilka chwil obliczymy wymaganą pulę kalorii. Wystarczy wpisać wymagane dane, następnie kliknąć przycisk potwierdzający i po chwili naszym oczom powinien ukazać się wynik, który jest liczbą wyrażoną w kilokaloriach. Takim oto sposobem wyliczymy z reguły pulę kalorii, na której nasza waga będzie stała w miejscu.

Po tak wykonanych obliczeniach, musimy dostosować naszą pulę kalorii w taki sposób, aby wytworzyć ujemny bilans kaloryczny. Dzięki ujemnemu bilansowi kalorycznemu, nasze ciało przejdzie w stan deficytu kalorycznego. Oznacza to, że zamiast pozyskiwać energię z jedzenia w postaci konsumowanych kalorii, nasze ciało będzie korzystać z zapasów, które nagromadziły się do tej pory w naszych komórkach tłuszczowych, po prostu w postaci tłuszczu. Aby odpowiednio dostosować pulę kalorii do takiej liczby, na której nasza waga będzie spadać, musimy stopniowo odejmować kalorie od naszego podstawowego zapotrzebowania kalorycznego, a następnie kontrolować wagę i wygląd naszego ciała w lustrze. Pisząc odejmować stopniowo, mam tutaj na myśli rozsądne ucinanie kalorii, a więc około 100 kcal na początku. Jeżeli nasza waga nie będzie w tendencji zniżkowej, to oznacza, że musimy pogłębić nasz deficyt kaloryczny. Możemy to wykonywać za sprawą odjęcia kolejnych kalorii albo za sprawą dodania aktywności fizycznej.

Dodanie aktywności fizycznej również jest dobrym pomysłem jeżeli planujemy zrzucić nadmiar tkanki tłuszczowej. Przy jednoczesnym odpowiednim przestrzeganiu naszej diety, jesteśmy w stanie w bezpieczny oraz zdrowy sposób pozbyć się tłuszczu z naszego ciała. Każda aktywność fizyczna, którą mamy w planach stosować okaże się tak samo dobrym pomysłem. Przede wszystkim chodzi o to, że każda dodatkowa aktywność fizyczna zwiększa nasze zapotrzebowanie na kalorie. Jeżeli tego zapotrzebowania nie zaspokoimy w postaci spożywania pokarmu w nadmiernej ilości, to nasz organizm będzie zmuszony do korzystania z energii, która znajduje się w naszych komórkach tłuszczowych. Odpowiadając na główne pytanie, a więc ile kalorii żeby schudnąć, można by rzec, że do schudnięcia potrzeba jeść tyle kalorii, aby wytworzyć w naszym ciele efekt ujemnego bilansu kalorycznego. W praktyce nie musi oznaczać to głodówki i wielogodzinnych ćwiczeń. Zazwyczaj wystarczy dobrze zbilansowana dieta pod względem kalorii, makroskładników oraz mikroskładników, dodając do tego wszystkiego kilka razy w tygodniu jakieś ćwiczenia siłowe bądź inną aktywność fizyczną.

Nam sam koniec należy pamiętać, że przede wszystkim podczas podejmowania próby chudnięcia, powinniśmy konsultować nasze działania z osobą, która ma pojęcie w tym temacie. Utrata tkanki tłuszczowej wiąże się z narażaniem naszego organizmu na różnego rodzaju zmiany hormonalne, a więc warto również dodatkowo robić sobie okresowe badania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here