żłobek

W dzisiejszych czasach odchodzi się od modelu rodziny, w którym pracuje tylko ojciec, a matka opiekuje się dziećmi w domu. Pracują najczęściej oboje rodzice, przez co mają mniej czasu na opiekę nad dzieckiem.
Do rzadkości nie należą również samotni rodzice. W takim wypadku jest jeszcze trudniej pogodzić opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową. Nie zawsze jest możliwość oddania dziecka pod opiekę kogoś bliskiego, np. jego dziadków.
W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem jest żłobek. Rodzice mogą zarabiać i rozwijać się zawodowo, a dzieci w tym czasie są pod opieką wykwalifikowanych osób i mają kontakt z rówieśnikami.

Ile kosztuje żłobek?

Dla wielu rodziców jest to bardzo ważne pytanie. Codziennie wydatki mocno nadwyrężają portfel. Koszty utrzymania dziecka również nie są małe, oprócz jedzenia, pozostają do kupienia pieluszki, które szybko się zużywają, ubrania, z których dzieci wyrastają czy zabawki, które muszą się zmieniać wraz z rozwojem dziecka. Oszczędzanie jest istotne, dobrze mieć zaplecze finansowe.

Koszt żłobka może się bardzo różnić w zależności od wielkości miasta w jakim jest i tego czy jest prywatny lub publiczny.
Państwowe żłobki prowadzone są na zlecenie gminy i to właśnie one ustalają stawki oraz mogą dofinansowywać wybrane placówki. Samo zapisanie dziecka do żłobka to koszt od 300 zł do 500 zł. Część gmin uzależnia koszt opieki nad dzieckiem od aktualnej pensji minimalnej – wprowadza stałą opłatę lub stawkę godzinową. Dodatkowo dochodzi opłata za wyżywienie, która waha się od 4 zł do 8 zł. Jest również zasada, która mówi, że dziecko ma zapewnioną opiekę przez maksymalnie 10 godzin dziennie. Czas może zostać wydłużony, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach i wiążę się z dodatkowym kosztem.

pieniądze

Łączny koszt miesięczny pobytu dziecka w żłobku publicznym może wynieść około 500 zł. Żłobki prywatne mogą być o wiele droższe. Osoby zarządzające taką placówką ustalają ceny same. Nawet jeśli będą rażąco wysokie, trzeba je zaakceptować. W większych miastach, ceny prywatnych żłobków wynoszą zazwyczaj 1000-1500 zł, ale mogą być wyższe. Trzeba mieć na uwadze, że w prywatnych placówkach, dzieci mają często więcej możliwości rozwoju niż w publicznych żłobkach.

Nie można zapominać o dodatkowych kosztach żłobka, takich jak wyprawka dla dziecka, czy wspomniana opłata wpisowa.
Dziecko uczęszczające do żłobka ma swoje potrzeby. Nie jest to oczywiście tornister czy przybory do malowania, ale pieluszki, ubrania na zmianę, pościel, szczoteczka do zębów, ręczniki, śliniaki. Zajęcia dodatkowe również są najczęściej płatne.

Rodzice w gorszej sytuacji materialnej mogą skorzystać z dofinansowania do żłobków lub wziąć pożyczkę na żłobek.
Każda gmina ustala sama zasady przyznawania ulg i całkowitych zwolnień z opłat. W najlepszej sytuacji będą rodzice mieszkający i pracujący w mieście, gdzie znajduje się żłobek. W niektórych miastach można zapłacić nawet o połowę mniej za drugie dziecko w tym samym żłobku lub zostać zwolnionym z opłat w przypadku zapisania do jednego żłobka wieloraczków.

ile kosztuje żłobek

Rodzice dzieci uczęszczających do prywatnych żłobków, również mogą liczyć na dofinansowanie, jeśli żłobek spełnia wymagania określone przez gminę. Wtedy cena takich placówek może mocno się obniżyć, czasami nawet o 80%. Może to być dobra alternatywa dla rodziców, którym nie udało się zapisać dzieci do publicznych placówek. Należy jednak pamiętać, że dofinansowanie jest przyznawane na okres jednego roku. To znaczy, że nie ma pewności, czy w kolejnych latach dany żłobek również je otrzyma. Jego kierownictwo musi co roku się o nie ubiegać.

Zarówno żłobki prywatne jak i publiczne mają zalety i wady. Żłobki publiczne często znajdują się w starszych i mniej zadbanych budynkach niż te prywatne. Mogą też mieć mniej zajęć dodatkowych dla dzieci niż prywatne, ale nie jest to reguła. Żłobki publiczne na pewno są tańsze, czym przyciągają wielu rodziców. Za to niektóre żłobki prywatne oferują za dodatkową opłatą opiekę nad dzieckiem w weekendy. Rodzice mają dzięki temu chwilę dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here