ile bierze notariusz

Wiele czynności prawnych wymaga zastosowania podpisu notariusza. Dlatego tak ważne jest, żeby dowiedzieć się ile bierze notariusz za swoją usługę. Dopóki nie dotyczy nas to bezpośrednie to pewnie nawet o tym nie myślimy, sytuacja się zmienia kiedy sami musimy skorzystać z usług notariusza. Jeżeli chcemy, żeby nasze dokumenty były uznawane przez sąd oraz urzędy to musimy zwrócić się o pomoc do notariusza. W skrócie mówiąc dzięki notariuszowi nasze dokumenty nabierają mocy prawnej i w ten sposób mogą stać się prawdziwymi dokumentami.

Jednym z głównym powodów, dla którego wybieramy się do biura notarialnego to potrzeba stworzenia aktu notarialnego. Przyczynami, dla których podpisujemy akt notarialny może być na przykład poświadczenie pełnomocnictwa oraz spisanie testamentu. Należy pamiętać, że oryginalna treść testamentu zostaje w biurze notarialnym. My możemy otrzymać tylko kopię. Akt notarialny jest potrzebny także podczas sprzedaży lub zakupu nieruchomości. Jeżeli chcemy sprzedać mieszkanie, dom lub działkę budowlaną to także potrzebujemy podpisu notariusza. Kolejnymi przyczynami jest chęć wyłączenia małżeńskiej wspólności majątkowej lub spisanie intercyzy.

portfel

Także jeśli chcemy podarować nieruchomość albo odwołać sporządzony testament to wymagana jest taka forma. Jeżeli mamy chęć zrzec się spadku albo poświadczyć swój podpis to niezbędna będzie również wizyta u notariusza. Dlatego widzimy, że jest naprawdę dużo sytuacji, w których będzie wymagana pomoc notariusza. Dlatego też nie powinniśmy się dziwić, że notariusze zarabiają naprawdę bardzo dużo. Każdy zarabia tyle na ile sobie zapracuje, a w tej sytuacji jest to w pełni uzasadnione. Niestety musimy zapłacić oddzielnie za każdy podpis dokumentów, który uzyskamy u notariusza i tak samo za poręczenie.

Oczywiście istnieją przepisy prawne, które ustalają maksymalną stawkę jaką możemy zapłacić za daną usługę. Są to tak zwane taksy notarialne, które oznaczają cenę jaką musimy zapłacić za czynności, które wykonał notariusz. Są one ustalane z góry przez Ministra Sprawiedliwości, który w rozporządzeniu z 28 czerwca 2014 je ustalił. Zawarł w tym rozporządzeniu jakie największe kwoty może pobrać notariusz za swoją usługę. Ma to zapobiec nadużyciom oraz wszelkim próbom wyłudzenia jak największej ilości pieniędzy od klientów.

Stawki są zależne od wyceny dalej nieruchomości, którą mamy zamiar przekazać lub podarować. Do trzech tysięcy złotych jest to kwota 100 złotych. Jeżeli kwota przekracza 3000 zł ale nie przewyższa 10 000 złotych to będziemy musieli zapłacić 100 złotych i dodatkowo 3% od nadwyżki powyżej 3000 złotych. Jeżeli kwota przekracza 10 000 złotych i zamyka się w 30 000 zł to będziemy musieli zapłacić już 310 złotych, a także 2% od nadwyżki powyżej 30 000 złotych. Stawki te się zwiększają w zależności od sumy, ale jak widać nie są to strasznie duże koszty.

notariusz

Za umowę zbycia nieruchomości jednorazowo średnio będziemy musieli zapłacić 600 złotych. Ceny jednak różnią się w zależności od danego regionu oraz miasta. Za umowę majątkową małżeńską zapłacimy 400 złotych. Testament będzie nas kosztował 50 złotych. Oczywiście jeśli testament zawiera zapis zwykły, poleca lub pozbawia uprawnionego prawa do zachowku to będziemy musieli zapłacić odpowiednio więcej a dokładnie 150 złotych. Jeżeli testament zawiera zapis windykacyjny to cena będzie wynosiła 200 złotych. Za odwołanie testamentu zapłacimy zaledwie 30 złotych.

Pełnomocnictwo kosztuje nas od 30 do 100 złotych, a oświadczenie, że chcemy przyjąć lub odrzucić spadek będzie nas kosztować 50 złotych. Żeby zostać notariuszem trzeba ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie prawnicze, a następnie udać się na aplikację, która trwa 2 lata i ją pozytywnie ukończyć zaliczeniem egzaminu notarialnego. Zdawalność takich egzaminów w Polsce wynosi zaledwie około 50% co oznacza, że aż połowa studentów nie otrzymuje upragnionego tytułu zawodowego. Egzamin jednak zawsze można poprawić, także marzenia nie znikają po pierwszym lepszym niepowodzeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here