karnisze elektryczne

Czasami słyszy się o tak zwanych karniszach elektrycznych do wieszania zasłon, lecz wiele osób jeszcze nie słyszało o takiej możliwości. Właśnie im dedykujemy ten artykuł na temat tych wygodnych rozwiązań!

Nowinki technologiczne są nie tylko domeną szeroko pojętego świata informatycznego. Jednak i w branży dekoracji okiennych można dostrzec przejawy nowoczesnej technologii. Jest to widoczne między innymi we wzroście popularności karniszy elektrycznych i zasłon do nich, które to z luksusowych apartamentowców czy biur coraz częściej trafiają i pod strzechy. W wielu wypadkach różnica w wygodzie użytkowania automatycznych szyn karniszowych do zasłon i firan będzie nam rekompensowała z nawiązką nieco wyższy koszt całej instalacji, szczególnie zważywszy na trwałość tego rozwiązania!

Karnisze elektryczne, a modele manualne

Zasadniczą różnicą pomiędzy karniszem elektrycznym a manualnym karniszem sufitowym jest sposób przesuwania zawieszonych na nim zasłon lub firan. W praktyce oznacza to, że w wersji manualnej poruszanie tkaniny i przesuwanie jej wymaga bezpośredniego uczestnictwa czynnika ludzkiego i nieco wysiłku, a mówiąc bardziej obrazowo: przesunięcia kotary dłonią. W przypadku elektrycznych szyn karniszowych dysponujemy napędem, który porusza paskami, na których zawieszone są nasze dekoracje okienne – zatem tutaj udział obsługującego jest minimalny. Jest to bardzo mocno uproszczony opis budowy, lecz w zupełności wystarcza on do zrozumienia zasady ich działania. Rzecz oczywista, modele poszczególnych producentów będą różniły się mocą silniczka, prędkością działania czy sposobem sterowania, lecz to już cechy trzeciorzędne. Warto jeszcze w tym miejscu dodać, ze większośc firm proponuje klientom karnisze elektryczne z montażem, gdyż samodzielna ich instalacja nie należy do najłatwiejszych.

karnisze elektryczne z zasłoną

Zdjęcie przedstawia karnisz elektryczny z podwieszoną zasłoną, w skrócie często nazwa się to zasłoną elektryczną. Grafika pobrana ze strony pracowni Małgorzata z Poznania.

Jakie są zalety elektrycznych szyn karniszowych?

Zastosowanie automatyki okiennej ma wiele zalet, część z nich jest natury estetycznej, część zaś podnosi komfort mieszkańców. Choć może to wydawać się nieco na wyrost, to jednak w aranżacjach mieszkań w stylu industrialnym lub modernistycznym karnisze elektryczne, tworząc część składową rozwiązań zwanych potocznie smart home, mogą stanowić również ciekawy akcent podkreślający nowoczesny klimat domu. Natomiast sama wygoda jest kwestią niepodlegającą dyskusji, trudno nawet porównywać komfort zapewniany przez automatycznie poruszające się zasłony, powieszone na karniszu elektrycznym, z koniecznością np. wchodzenia na krzesło, celem ich przesunięcia! Trudno też zaprzeczyć, że jest to ogromna wygoda warta swojej, zresztą wcale nie tak niewysokiej, ceny!

Jaka tkanina na uszycie zasłon będzie najlepsza?

Automatyka okienna jest rzadziej spotykana, dlatego i wybór odpowiednich zasłon może budzić pewne wątpliwości. Jednak nie ma się czego obawiać! Prócz innego sposobu, elementu napędowego, możemy korzystać z dokładnie tych samych materiałów do uszycia zasłon, jak w przypadku modeli manualnych. Możemy więc zamówić zasłonę okienną z lnu, żakardu lub batystu. Do wyboru mamy także i tkaniny dimout, czyli przyciemniającą, oraz blackout, czyli całkowicie zaciemniającą – będą one doskonałym wyborem do wszelkiego typu sypialni czy sal kina domowego. Oczywiście, poza różnicami technicznymi, również i sam wygląd poszczególnych tkanin na zasłony jest ważny. Zasłony z lnu są uniwersalne, pasują i do klasycznych, i do nowoczesnych domów, żakard jest bardziej domeną kompozycji rustykalnych, zaś zasłonę uszytą z batystu najczęściej spotkamy we wnętrzu angielskim lub francuskim! Dodajmy jeszcze dla przykładu, że można zamówić takie zasłony w Poznaniu, oraz przez Internet, w firmie Małgorzata.

zaslona na fleksach

Na zdjęciu widoczna jest zasłona na flexach, osoby zainteresowane tym tematem odsyłamy to tego artykułu, który przybliży sposób działania zasłon i firan na flexach.

Jak zawiesić zasłony okienne?

Sytuacja ma się tutaj analogicznie, jak do wyboru tkaniny. Decydując się na wybór konkretnej dekoracji, spędzimy trochę czasu przy wyborze sposobu zawieszenia zasłon. Na rynku dostępnych jest kilka różnych systemów montażu, lecz wymieńmy tylko te najpopularniejsze. Przykładowo, mamy więc do wyboru haczyki regulowane typu flex oraz system układania w formie tak zwanej fali. Powieszone na flexach zasłony i firany cechują się ogromną elastycznością dostosowania, możemy bowiem podnosić lub obniżać ich wysokość, tak by ukryć ewentualne nierówności sufitu czy podłogi. Jest to przydatna funkcjonalność. Dzięki takim właśnie możliwościom personalizacji zamówionych zasłon okiennych, będziemy mieli pewność, że dekoracje te doskonale będą pasowały do każdego karnisza i okna!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here