Astygmatyzm

Nawet co trzecia osoba na świecie może cierpieć na astygmatyzm. Co to jest i z czym się wiąże? Jeżeli okulista stwierdzi u nas taką wadę wzroku, to mamy problem z nieostrym widzeniem, zarówno z bliskiej odległości, jak i z dalekiej.

Bardzo częstym objawem astygmatyzmu są także rozmyte kontury poszczególnych obrazów, przez co mamy zaburzenie poczucia przestrzeni. Taka wada wzroku może nam bardzo negatywnie wpłynąć na normalne funkcjonowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Warto więc dowiedzieć się, jakie są objawy i jak można sobie z nimi poradzić.

Astygmatyzm — co to jest i jakie są jego przyczyny?

Astygmatyzm powoduje zniekształcenie lub rozmycie obrazu. Ta wada wzroku wynika z załamywania równoległych promieni świetlnych docierających do oka. Najczęściej związane jest to z nieprawidłowym kształtem soczewki lub rogówki. U osób zdrowych obie części oka są okrągłe, natomiast w przypadku astygmatyzmu jedna z nich wygląda jak jajo albo piłka do rugby. Wraz z pogłębianiem się astygmatyzmu mamy coraz większe problemy w normalnym funkcjonowaniu, a dodatkowo mogą pojawiać się kolejne, jeszcze poważniejsze dolegliwości.

Według naukowców astygmatyzm jest po prostu dziedziczony. Jednak ciężko określić czy jest to jedyny powód występowania tego schorzenia u ludzi, ponieważ może to być również związane ze zwyrodnieniami albo wadami anatomicznymi. Astygmatyzm może być również nabyty poprzez uszkodzenia mechaniczne, gdy doszło do urazu soczewki lub rogówki oka albo powstały na nich rany bądź blizny.

Najczęstsze objawy astygmatyzmu

Kiedy już wiemy, co to astygmatyzm, warto zapoznać się jego objawami. Najpopularniejsze z nich to:

-zamazany obraz z bliskiej lub dalekiej odległości;
-częste bóle oczu;
-mrużenie oczu i ich tarcie;
-bóle głowy w okolicy płata czołowego;
-tzw. mgła na oku;
-widzenie prostych linii jako krzywe;
-nieustanne zmęczenie oczu.

W jaki sposób leczyć astygmatyzm?

Astygmatyzm sprawia wiele problemów, ale na szczęście można sobie z nim poradzić. W tym celu należy rozpocząć profesjonalne leczenie, które pomoże skorygować wszelkie wady widzenia.

W zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest niezborność, można spróbować trzech sposobów leczenia. Pierwszym jest noszenie specjalnych okularów korekcyjnych, które wyposażone są w szkła cylindryczne odpowiednio dopasowane do stopnia wady wzroku. Drugim sposobem jest zabieg laserowy, ale taka interwencja chirurga możliwa jest wyłącznie u osób, które ukończyły 20 rok życia.

Ostatnim i sprawdzonym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe, które można nabyć na stronie: acuvue.pl. W ten sposób można niemal całkowicie poradzić sobie z objawami astygmatyzmu.

Na początek jednak należy zapisać się na wizytę do specjalisty w celu przeprowadzenia badania wzroku. Rozmyte widzenie nie zawsze musi oznaczać astygmatyzm, dlatego należy najpierw skontaktować się z odpowiednim lekarzem, dzięki czemu szybko będzie można zdiagnozować wadę wzroku.

Kiedy już będziemy mieli pewność, że jest to astygmatyzm, to wtedy dopiero należy zdecydować się na okulary lub soczewki kontaktowe. Zdecydowanie częściej wybieranym rozwiązaniem są soczewki, które są komfortowe w użytkowaniu oraz zapewniają doskonały i niezakłócony wzrok zarówno w domu, jak i podczas wykonywania pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here