Żywienie niemowlaka, który nie chce jeść. Zobacz, co robić

Dodane 08.11.2017 w Promocja

Odmowa jedzenia może pojawić się na każdym etapie życia niemowlęcia. Neofobia żywieniowa, czyli strach przed nowym posiłkiem, jest częstym zjawiskiem w trakcie rozszerzania diety. Warto wiedzieć, że cierpliwe podawanie niechcianego pokarmu może zaowocować sukcesem. Dowiedz się, jak postępować z niejadkiem.

Twoje dziecko odmawia spróbowania nowego produktu lub nie wykazuje zainteresowania posiłkiem, który lubiło do tej pory? Denerwujesz się, że maluch za mało je? Być może nie ma powodu do niepokoju. Jednym z częstszych błędów popełnianym przez rodziców, jeśli chodzi o żywienie niemowlaka, jest przekarmienie maluszka. Aktualny schemat żywienia niemowląt mówi, że to rodzic (lub opiekun) decyduje, co, kiedy i w jakiej formie poda dziecku, natomiast ono decyduje, czy i ile posiłku zje.


Gdy niemowlę odmawia posiłku…


Jeśli dziecko przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija, należy pozwolić mu na samodzielnie decydowanie o tym, ile posiłku zje. Niemowlęta posiadają naturalną regulację apetytu. Wmuszając posiłki, możesz ją zaburzyć.  Dbaj o to, aby regularnie przystawiać niemowlę do piersi. Twoje mleko lub odpowiednie mleko modyfikowane stanowi podstawę diety dziecka w pierwszym roku życia. W odpowiednim momencie, nie wcześniej niż po 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka rozpocznij rozszerzanie jego diety i podstępuj zgodnie z wytycznymi zawartymi w schemacie żywienia niemowląt.


Dziecko jest przyzwyczajone do smaku i konsystencji mleka, zatem pierwsze próby podania żywności uzupełniającej mogą zakończyć się niepowodzeniem – maluszek może wypluć pokarm. Nie zniechęcaj się. Eksperci zalecają, aby ponawiać próbę wprowadzenia produktu nawet 10-15 razy! Po jakimś czasie pociecha zacznie poznawać nielubiany dotąd smak i zaakceptuje nowy produkt. Jeśli jednak dziecko obficie ulewa lub wymiotuje po podaniu nowego produktu – zgłoś się do lekarza. Objawy te mogą świadczyć np. o alergii pokarmowej.


Gdy dziecko po 1. roku życia odmawia jedzenia…


Dziecko rośnie i bardzo szybko się rozwija. Gdy zaczyna rozmieć, że może zyskać więcej płacząc lub zachowując się w odpowiedni sposób, nierzadko wykorzystuje nową umiejętność. W tym okresie rozwojowym pojawia się potrzeba niezależności. Wiele dzieci manifestuje ją właśnie w trakcie posiłków, odmawiając pokarmów, które podają rodzice. Szanuj niezależność dziecka i nie wmuszaj jedzenia – pod warunkiem, że rozwija się prawidłowo.


Zadbaj także o kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych. Unikaj:  • Podawania słodyczy i przekąsek między głównymi posiłkami – jeśli maluch będzie podjadał sprawiasz, że naje się tzw. pustymi kaloriami i straci apetyt na konkretny, zbilansowany posiłek.
  • Rozpraszania dziecka dodatkowymi bodźcami podczas jedzenia. Nie wyświetlaj bajki, nie pozwalaj używać komórki lub tabletu w trakcie jedzenia. Celebruj chwile, które wsadzasz z dzieckiem w trakcie posiłku.
Przejdź do bloga