W co inwestować 500+ ?

Dodane 09.12.2017 w Promocja

Program pomocowy 500+ jest wsparciem dla rodzin z dziećmi. Każda z nim otrzymuje 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat. Świadczenie może być również wypłacane na pierwsze dziecko, jeśli tylko dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie jest wyższy niż 800 złotych. Na co te pieniądze przeznaczyć? Sprawdźcie sami.

Na co przeznaczyć 500+?


Dla większości rodzin środki te stanowią dodatek do domowego budżetu. Oznacza to, że 500 złotych wydawane jest na bieżące wydatki. Idea tego świadczenia powinna być jednak inna. 500+ mogłoby być przecież oszczędzane albo inwestowane na przyszłość dzieci. W końcu to środki przeznaczane dla nich.


Niestety większość polskich rodzin nie może sobie na to pozwolić. Dodatkowe 500 złotych jest dla nich ratunkiem, by dopiąć miesięczny budżet bez przymusu zadłużania się. Tylko 20% świadczeniobiorców potwierdza, że rzeczywiście przeznacza te pieniądze wyłącznie na dzieci.


500 złotych dla dzieci


Rodzice, których stać na to, by pobrane środki z programu 500+ przeznaczać na dzieci, potwierdza, że najczęściej opłaca dzięki nim edukację swoich pociech. To nie tylko szkolne wyprawki czy czesne za przedszkole, ale także dodatkowe zajęcia.


Najczęściej są to kursy językowe albo te, które wiążą się z ich pasją. Rodziny wreszcie mają pieniądze na to, by kształtować rozwój swoich dzieci na odpowiednim poziomie. Znaczna część przyznaje również, że 500 złotych przydaje się do opłacenia corocznych wakacji. Weźmy pod uwagę, że rocznie jest to minimum 6 000 złotych.


Konto oszczędnościowe dla dziecka i co jeszcze?


Tylko 10% rodziców przyznaje, że 500+ przeznacza na oszczędności na przyszłość swoich dzieci. W długim terminie suma ta będzie naprawdę pokaźna. Najczęściej środki te wpłacane są na konto oszczędnościowe dla dziecka, ewentualnie terminową lokatę w banku.


Trzeba przyznać, że to właśnie konto oszczędnościowe dla dziecka jest najwłaściwszym wyborem. Wszystko dlatego, że jeśli tylko założy się odpowiednie, można w każdym miesiącu dorzucać do niego kolejną pulę oszczędności, która również podlega oprocentowaniu.


Jak oszczędzać z 500+?


Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że optymalną sytuacją jest ta, w której w każdym miesiącu cała pula ze świadczenia 500+ przeznaczana jest na oszczędności. Konto oszczędnościowe dla dziecka powinno być zasilane regularnie i w długim okresie. Tylko wtedy można zgromadzić rzeczywiście wysoką sumę oszczędności.


Przypomnijmy, że rocznie jest to dokładnie 6 000 złotych. Po 10 latach będzie to 60 000 złotych. Do tej kwoty doliczyć należy jeszcze korzystne oprocentowanie, średnio 1,5% w skali roku. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności, kwota ta z całą pewnością wesprze go w starcie w dorosłe życie. Rodzice będą w stanie opłacić jego studia, wynajem mieszkania, kupić pierwszy samochód czy dołożyć do wkładu własnego na kredyt na pierwsze mieszkanie.Przejdź do bloga