Kto powinien zainteresować się oszczędzaniem na lokatach terminowych?

Dodane 22.11.2017 w Promocja

Niemal 30 proc. Polaków deklaruje gromadzenie środków na lokatach terminowych. Chociaż stosunkowo niskie oprocentowanie nie zachęca do tej formy oszczędzania, wiele osób decyduje się na taki krok. Czy to oznacza, że lokaty terminowe są korzystnym rozwiązaniem dla wszystkich? Kto szczególnie powinien wziąć je pod uwagę?

Lokaty terminowe to produkty bankowe, które pozwalają na oszczędzanie i pomnażanie środków o wypracowane odsetki przez okres ustalony w umowie. Po zakończeniu czasu jej trwania, bank wypłaca wpłacony uprzednio depozyt powiększony o wypracowany zysk – zgodnie z oprocentowaniem.


Zysk rośnie w miarę czasu trwania lokaty


Lokaty terminowe to szeroki wybór produktów dostępnych w ofercie każdego banku. Chcąc zapewnić sobie wysoki zysk, nie warto ograniczać się do standardowych lokat z oprocentowaniem na maksymalnym poziomie 1,50%. Czasami bowiem wystarczy wydłużyć okres trwania lokaty – do 6, 12, 24, 36 miesięcy, aby móc wypracować znacznie wyższe odsetki.


Doskonałym tego przykładem jest lokata Depozyt Plus w ofercie Toyota Banku. W tym przypadku zysk rośnie w miarę wyboru dłuższego okresu oszczędzania. O ile w przypadku 3-miesięcznej lokaty oprocentowanie wynosi 1,65% w skali roku, tak oprocentowanie lokaty na 36 miesięcy rośnie do 2,75%.


Lokaty terminowe – dla kogo to korzystne rozwiązanie?


Teoretycznie lokaty terminowe może założyć każdy, wpłacając depozyt w minimalnej kwocie wskazanej przez bank. W praktyce jednak taka opcja nie sprawdzi się u wszystkich oszczędzających.


O założeniu lokaty terminowej powinny pomyśleć osoby, które:

  • chcą pomnożyć swoje oszczędności bez ryzyka własnych środków pieniężnych

Depozyt jest w pełni bezpieczny – posiadacz lokaty nie jest narażony na żadne straty finansowe, nawet w przypadku ogłoszenia upadłości przez bank. Po zakończeniu trwania lokaty, środki wracają na rachunek bankowy – o ile lokata nie została przedłużona.

  • chcą otrzymać wypłatę oszacowanego zysku po zakończeniu umowy

Lokaty terminowe to pewność zysku. Do kwoty depozytu doliczane są odsetki wypłacane w momencie zakończenia umowy. Jeżeli jednak dojdzie do zerwania umowy przed czasem, wówczas oszczędzający traci wypracowany do tej pory zysk, tj. bank wypłaca wyłącznie wpłacony depozyt.

  • mogą pozwolić sobie na „zamrożenie” kapitału

Terminowe lokaty wiążą się z koniecznością „zamrożenia” depozytu na określony czas – zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami oszczędzającego.

Wybór lokaty 36-miesięcznej będzie oznaczać wysokie zyski, ale też niemożność skorzystania ze środków. Co prawda pieniądze zgromadzone na lokacie można wypłacić w dowolnym momencie, ale konsekwencją będzie utrata wypracowanych do tej pory odsetek.  Lokaty są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które w najbliższej przyszłości nie będą potrzebować zdeponowanych środków.


Aby uchronić się od utraty odsetek i uzyskać maksymalny zysk, warto dokładnie przeanalizować lokaty dostępne na rynku. Elastyczne okresy trwania umowy pozwalają dopasować ofertę do swoich potrzeb i oczekiwań – tak, by zminimalizować ryzyko konieczności sięgnięcia po pieniądze przed zakończeniem umowy.Przejdź do bloga