Historia wakeboardu

Dodane 05.09.2017 w Promocja

Szukając wrażeń nad jeziorami można się natknąć na nowy sport, który coraz śmielej wchodzi na nasze wody śródlądowe. Skąd on się wziął? Oto w skrócie, szybka lekcja historii wakeboardu.

Kiedy i jak powstał?

Wkaeboard to połączenie kilku innych dyscyplin sportowych. Wyewoluował z surfingu, ale ma w sobie elementy kitsurfingu oraz snowboardu. Za początki tego sportu uważa się lata 80` XX w. Kiedy surfer Tonny Finn zmodyfikował swoją deskę do serfowania dodając do niej paski. Co ciekawe, niezależnie od niego, i w tym samym czasie Jimmy Redmon w Texasie wpadł również na ten sam pomysł w modyfikacji deski. Dodanie wiązań było genialnym pomysłem, który przyczynił się do powstania tego sportu. Wtedy jeszcze jednak nie nazywał się wakeboard...

Dalsze losy

Przez następną dekadę Tony Finn rozpoczął popularyzację tego sportu w kraju. W jakiś czas później biznesmen Herb O`Brien skonstruował pierwszą deskę do wakeboardu w kształcie  podobnym jakie znamy dzisiaj. Okazała się ona strzałem w dziesiątkę, kształt oczywiście jeszcze wiele razy się zmieniał, ale był to krok naprawdę duży. Stała się również łatwiejsza w manewrowaniu. Dzięki temu można było wykonywać naprawdę dużo trików.

Ewolucja

Herb O`Brien zmieniał jeszcze wiele razy prototyp Hyperline. Dodał zakrzywienie, jak w przypadku nart wodnych, co nadało desce lepszej zwrotności i miękkości w lądowaniu. Także grubość deski, jej profil, oraz zakrzywienie to cechy które nadały tempa i zwrotności. W tym czasie sam styl pływania ewoluował, ze zwykłego ślizgania się deską po wodzie, aż do wykonywania skomplikowanych trików.

Obecnie

Od tamtego czasu ten sport się rozwija, i podbija coraz nowsze tereny. Obecnie wakeboardem możemy się cieszyć nie tylko nad morzem ale też wszędzie tam, gdzie są odpowiednio duże akweny wodne. Na popularyzację tego sportu ma też niebanalny wpływ zastosowanie do przeciągania ridera wyciągu linowego. Wyklucza to konieczność utrzymania łodzi jak i umożliwia instalowanie w akwenach, gdzie pływanie łodziami motorowymi jest zabronione.

Zarówno pływanie na desce wakeboardowej za łodzią jak i na wyciągu zmieniło się w ciągu tych lat i nadal zmienia. Wykształciły się różne style jazdy. Wyciąg pozwala na pływanie po przeszkodach, a pływanie za łodzią umożliwia wykonywanie skomplikowanych manewrów woda powietrze.

Obecnie sport rozwiną się na tyle, że każdy ma do dyspozycji wakepark w swojej okolicy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę swoją miejscowość, np. "wakepark Wrocław" i już pojawiają się dostępne pozycje. Możemy też skorzystać z gotowych katalogów lub systemów rezerwacji jak - WhereToWake.com.